Co polecam zwiedzić w Chorwacji?

piątek, 26 lutego 2016

Do Chorwacji jeżdżę na wakacje od wielu, wielu lat i jestem po uszy zakochana w tym kraju. Jest nie za daleko i można się tam dostać tanim transportem. Zwiedziłam już wiele miejsc i dzisiejszy post chciałabym poświęcić temu co najbardziej mnie tam zachwyciło. Mówią, że kraj ten jest o dwóch zupełnie różnych obliczach. Kolorem pierwszego jest błękit; krystalicznie czyste morze i bezchmurne niebo. Drugie to zieleń- wzgórz i równin, skrywających tajemnicze ruiny dawnych budowli. Stworzyłam moje osobiste top 5 chorwackich miejsc:

MIEJSCE V - wyspa Pag
zdjęcie autorstwa mojej mamy
zdjęcie autorstwa mojej mamy
zdjęcie mojego autorstwa i mojej mamy
Spędziłam tam wakacje już wiele, wiele razy. Wyspa swoim wyglądem przypomina kamienną pustynię. Występują tam rzadkie odmiany roślin. Sól, która osadza się na roślinach zostaje wchłonięta wraz z pożywieniem przez zwierzęta, dlatego ser, jagnięcina mają tam specyficzny smak, a w regionalnym Paskim Serze moje podniebienie jest zakochane! Jak tylko wyobrażam go sobie w moich ustach, to ślinka mi cieknie. Gdyby tylko nie jego cena jadłabym go kilogramami. Wyspa Pag to także wyspa soli, gdzie do tej pory występują naturalne gliniane baseny, do których wpuszczana jest woda morska, która pod wpływem słońca wyparowuje, a na dnie zostaje sól. W głębokiej zatoce mieści się miasto o takiej samej nazwie jak wyspa, które uważane jest za "muzeum" średniowiecznego budownictwa. Otacza je 20 km żwirowych plaż. Miejscowość znana jest także z charakterystycznej koronki, bogato zdobionych strojów ludowych, tańców folklorystycznych i karnawałów.

MIEJSCE IV - Split
zdjęcie mojego autorstwa
źródło: <klik>
Split słynie z pozostałości gigantycznego pałacu cesarza Dioklecjana (pochodzący z III-IV wieku), który został wybudowany z białego marmuru wydobywanego na wyspie Brac. Z kamienia tego są także takie obiekty jak: Biały Dom w Waszyngtonie, fragmenty Bazyliki św. Piotra i Pawła w Watykanie i Parlamentu w Budapeszcie. Ruiny pałacu Dioklecjana obecnie stopiły się wręcz z nowszą zabudową (co widać na poniższym zdjęciu). Dawne korytarze i komnaty to obecnie uliczki tego miasta. Split jest miastem, jak i portem. Można z niego dopłynąć promem/ statkiem na wiele dalmackich wysp Morza Adriatyckiego jak i do Włoch (Split cieszy się dużą popularnością u Włoskich turystów). Jest to drugie co do ilości mieszkańców miasto w tym kraju. Miejsce to jest ważnym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym i komunikacyjnym. 

MIEJSCE III - Zadar
źródło: <klik>
 zdjęcie autorstwa mojej mamy i mojego taty
Zadar to zabytkowe śródziemnomorskie miasto i port. Stare miasto otoczone jest murami i wieżami. Budowany jest według rzymskich zasad urbanistycznych- od kilku większych ulic biegnących wzdłuż odchodzą mniejsze poprzeczne. Stare miasto leżące na półwyspie jest magazynem zabytków antyku, średniowiecza i renesansu. Zadar jest miastem kultury i gospodarki. Zakochałam się w tamtejszej kuchni śródziemnomorskiej, imprezach do białego rana, likierach, kąpaniu się w przepięknym, czystym morzu i piaszczystych plażach (co bardzo rzadko spotykane w Chorwacji). Miasto stawiane jest na równi z Wenecją i nazywane bywa "małym chorwackim Rzymem".

MIEJSCE II - wyspa Brac 
zdjęcie autorstwa mojej mamy
zdjęcie autorstwa mojej mamy
zdjęcie mojego autorstwa


Spędziłam tam wakacje rok temu i dwa lata temu. Znajduje się tam najpiękniejsza drobno żwirowa plaża w Chorwacji nazywana Złotym Rogiem (Zlatni Rad) w mieście Bol, choć ona mnie na kolana nie powaliła chyba ze względu na to, że nie było gdzie rozłożyć ręcznika- nienawidzę tłumów (co widać na jednym ze zdjęć poniżej). "Róg" w całej okazałości wygląda pięknie i aby go zobaczyć trzeba wspiąć się (lub dla cieniasów- wjechać) na szczyt góry, gdzie można go zobaczyć z lotu ptaka (zdjęcie poniżej). Ciekawostką jest to, że "Róg" w zależności od wiatru i prądów morskich zmienia kształt swojego "języka", który początkowo został tak uformowany na skutek zderzenia dwóch prądów morskich. Na wyspę można dostać się promem ze Splitu (opisany w tym poście) lub z Makarskiej do Supetaru.

MIEJSCE I - Park Narodowy Jezior Plitwickich
 źródło: <klik>
 źródło: <klik>
Park położony jest w środkowej części kraju. Jego największa atrakcją jest 16 jezior krasowych (które powstają pod wpływem zapadnięcia się skał pod którymi znajdują się wody podziemne lub podwyższenia poziomu tych wód) połączonych ze sobą licznymi wodospadami, których jest około 90. Obecnie jeziora zasilane są systemem wód powierzchniowych- Crna rijeka i Bjela rijeka. Długość wszystkich jezior wynosi łącznie nieco ponad 8 km, a ich łączna powierzchnia około 200 hektarów. W parku znajduje się największy wodospad w Chorwacji nazywany Wielkim Wodospadem, który ma prawie 80 m wysokości. Na terenie parku znajdują się także jaskinie, które sięgają nawet do 160 metrów. Park można zwiedzać kilkunastoma różnymi trasami, które możemy pokonać pieszo, niewielkimi statkami pasażerskimi i pociągami drogowymi. Trasy mają różne trudności i długości. Najkrótsze z nich pokonamy w ciągu około 2 godzin, najdłuższe ponad 8 godzin. Jest to rezerwat, więc niedozwolone jest skracanie, czy zbaczanie z wyznaczonych ścieżek, biwakowanie, rozpalanie ognisk, kąpiel w jeziorach, łowienie ryb. Park znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Znalazłam dla Was kilka ofert w  zaufanym biurze podróży ITAKA:
-Park Narodowy Jezior Plitwickich, słynna Rivera Makarska, Dubrownik, - perła Adriatyku: <klik>;
-Zadar, Split, Jeziora Plitwickie, Zagrzeb: <klik>;
-Zadar, Split, wyspa Brac, Hvar: <klik>.
WIĘCEJ OFERT ZNAJDZIECIE TUTAJ: <klik>

10 komentarzy:

 1. Cudooooowne fotografie!

  http://mammotylki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. jakie piekne zdjęcia:) achh chciałabym zwiedzić Chorwację:)

  OdpowiedzUsuń
 3. dla mnie cała 5 jest przepiękna!!:)cudowne fotki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wyspa Brac! Uwielbiam Chorawację i na pewno tam powrócę! ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chorwacja jest piękna, ahh :)

  OdpowiedzUsuń
 6. nigdy nie byłam a widać, że warto :) pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie byłam jeszcze w Chorwacji, ale Twoje zdjęcia zachęcają do jej zwiedzenia:)
  Naprawdę pięknie tam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam jeziora Plitwickie, byłam tam 5 lat w drodze do Makarskiej ale straciłam wszystkie zdjęcia. Wyspę Brac też udało mi się zobaczyć :) Ogólnie Chorwacja to piękny kraj :)

  http://fashionsmachines.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia